JACK RUSSELL TERIÉR

HISTORIE VE ZKRATCE

Ve Velké Británii se již po staletí pořádají hony na lišku. Zprvu se používali lovečtí psi, kteří byli rychlí a vytrvalí v několikahodinovém běhu. Nicméně se často stávalo, že liška vběhla do nory, kam na ní ani psi, ani lovci nemohli. V tuto chvíli byli potřební malí teriéři, kteří vklouzli za liškou do nory a nebojácně, silným štěkotem, ji vyštvali ven. Avšak lišku nesměli zakousnout.

Proto v 19. století, pastor John Russell, začal šlechtit tzv. "working terriers". Tankrát se plemeno nerozdělovalo na vysokonohé Parsony a nízkonohé Jacky, tito psi byli velmi rozmanití. Barva, struktura srsti a velikost byly různé. Pro Johna Russella nehrál vzhled jeho psů žádnou roli, jediný požadavek, za kterým si stál, byl ten, aby se pes vešel do liščí nory, a preferoval bílé zbarvení s černámi čí hnědými skvrnami na hlavě a kolem nasazení ocasu. Pastor nikdy do svého chovu nepřidával agresivní plemena psů, protože požadoval, aby pes lišku z nory vyštěkal, nikoli zakousl. Plemeno bylo pojmenováno po jeho šlechtiteli, Parsonu Johnu Russellovi.

Rozdělení:

Nyní se tato plemena dělí na:

- nízkonohý - Jack Russell teriér

- vysokonohý - Parson Russell teriér

Dále má toto plemeno tři druhy srsti: hladkou, hrubou, a drsnou. Tyto rozdíly nejsou rozlišovány, naopak, většinou se kříží hladký s hrubým a pod., kvůli lepší kvalitě srsti.

Zbarvení je buď bikolorní - bílo-černé, nebo bílo-hnědé a trikolorní. Občas se ve vrhu objeví i albíni - celí bílí jedinci.

Standard plemene:

Silný, aktivní a hbitý pracovní pes s odvážnou povahou. Tělo má pružné, střední délky. Se svižnou chůzí a čilým výrazem.

Lebka plochá, středně široká, postupně se zužující k očím. Velmi silné čelisti. Nos musí být černý. Uši překlopené nebo zavěšené, velmi pohyblivé. Oči malé, tmavé, s bdělým výrazem. Okraje očních víček musí být černé.

Krk je pevný, dobře vyrovnává postavení hlavy. Hrudník spíše hluboký, než široký s dostatečnou vzdáleností od země. Spodní strana hrudníku je uprostřed, mezi zemí a kohoutkem. Tělo o trochu delší, než jeho výška. Hřbet rovný, žebra klenutá. Objem hrudníku činí 40 - 43 cm. Končetiny jsou rovné. Zadní končetiny silné a svalnaté. Pohybuje se přímo, pravidelně, čile. Při pohybu musí ocas stát vzpřímeně. Je-li kupírovaný, leží konec ocasu ve výšce uší.

Výška je ideálně 25 až 30 cm, s hmotností 1 kg na 5 cm výšky. Pes o výšce 30 cm má tedy vážit 6 kg.

K vypracování tohoto článku jsem se inspirovala knihou: Jack Russell teriér od Esther Verhoef-Verhallen.