CUROI

VÝCVIK CUROI

AGILITY
Původně jsem se s Rojíkem agility nechtěla moc věnovat. Ale okolnosti si to zařídili jinak. Od štěňátka jsem Rojíka učila na balonky a na flyball, že to bude jeho prioritní aktivita. Agility jsme netrénovali. Až když jsem měla oba kluky na tréninku a chtěla jsem Roje jen proběhnout přes pár skoček, zjistila jsem, že vše během vteřiny pochopil. Zóny neseskakoval, sám je krásně sbíhal až dolů, váhy se nebál a dal se krásně ovládat. Zírala jsem, jak rychle a samostatně se naučil slalom. Rojík je velmi fixovaný a pozorný pes. O to snadnější je práce s ním a to při jakémkoliv sportu. Obrovská výhoda u agility je, že se nechá odložit na startu a já si v klidu dojdu tak daleko, jak potřebuju, vybíhá teprve až na povel. U Ulíka mám s tímhle problém, ten se třese na startu a okamžitě vylítne triskem. Asi po dvou neoficiálních závodech jsme se hned vydali na oficiální. Nyní běháme SA1, máme za sebou teprve první a docela úspěšné závody.

Zkoušky: SA1
FLYBALL
Flyball je Rojíkův oblíbený sport a můj taky. Začal trénovat už od štěňátka, hned pochopil princip, odskoky zvládl ve třech měsících na první pokus a to mě utvrdilo, že to opravdu bude to pravé ořechové. Zpočátku neměl takovou výdrž, byl přeci jen ještě mimčo, ale postupně se lepšil a zrychloval.
Na první závody jsme jeli, když bylo Rojíkovi 11 měsíců, ještě se nemohl zúčastnit oficiálního turnaje, ty jsou od 15-ti měsíců, tak jsme se vydali na Turnaj sladkých nadějí do Letňan, na závody dvojic. Rojík a kříženec Ruby zaběhli za krásných 12,42 sekund. Na závodech se nám zalíbilo a nyní už jezdíme na oficiální závody za družstvo CaramBALLS.

Titul: FLY20
TREIBALL
Treiball je v Čechách asi nejnovější psí sport, který k nám přišel z Německa. Vymyslel ho holandský kynolog Jan Nijboer, který žije v Německu. Cílem treibballu je dopravit 8 gymnastických míčů uspořádaných ve tvaru trojúhelníku do brány v co nejkratším čase a s co nejvyšším počtem bodů. Psovod vysílá psa a naviguje ho na dálku z brány. Princip je podobný jako při pasení. Tento sport je teprve v začátku vývoje, proto je možné, že se detaily a hodnocení při závodech ještě mnohokrát upraví. U nás se zatím pořádají pouze semináře, první neoficiální závody už se ale také plánují.
Rojík miluje balony v jakékoliv podobě, proto mu v treiballu dávám slušné naděje. Co vím už teď, že ho to opravdu baví a to je hlavní. Jak se nám bude dařit dál je jen o trpělivosti, nadšení a tréninku.
POSLUŠNOST
Na poslušnost je Rojík opravdu moc šikovný. Rychle se učí a povely si pamatuje. Při chůzi u nohy se dívá na psovoda, vykračuje zvesela a vrtí ocáskem. Nechá se okamžitě odvolat ode všeho... Základní poslušnost máme skvěle zvládnutou a nyní jsme si to ověřili i při zkouškách. Trošku nám dělá problémy aport, ale pokud ho zlepšíme, máme v plánu složit zkoušku ZZO.

Splněné zkoušky: ZOP - 96 V (96bodů /100, zkouška na výborně)
DOG DANCING
Tanec se psem je další z Rojíkových oblíbených sportů. Netrénujeme ho pravidelně, ale většinou doma, nebo před domem si uděláme nějakou sestavu. Díky Rojíkově vnímavosti a pohyblivosti je to docela snadné. Nebaví ho ale ta zdlouhavá chůze u nohy do kruhů, co se dělá na prvních zkouškách dogdancingu, baví ho spíš takový freestyle. Zatím jsme se nezúčastnili žádných závodů ani zkoušek, uvidíme do budoucna. Zatím jsme schopni připravit si sestavu cca na 2 minuty při hudbě.
Umíme např. slalom (krok krok), válení sudů, panáček, couvání, chůzi po zadních, couvání po zadních, výskok do náruče atd. ...
Maličká ukázka bez přípravy je v záložce "Z televize".
COURSING
Coursing bereme jako skvělý způsob relaxace a vyběhání se. Protože nemáme pro tento sport vybavení, můžeme si ho dopřát jen, když se pořádá nějaká akce. Jednou nebo dvakrát do roka někdo v našem okolí udělá trénink, tak si párkrát zaběhneme. Rojík coursing opravdu miluje, když vidí, že někdo běhá, je úplně šílený, skoro nepříčetný a prostě chce běžet taky. Pokud by se u nás uspořádaly pravidelné tréninky, určitě bychom rádi a často chodili.
FOTBAL
Fotbal opravdu není normální psí disciplína, ani psí sport... Ale jen oblíbená činnost a zábava našeho Rojíka. Před domem máme pískové fotbalové hřiště pro děti a Roj se k nim často při hře přidával. Nakonec se to naučil tak, že jsme mu koupili fotbalový míč a teď spoustu kluků obehraje. Balon kutálí čumákem a když se mu odrazí od země, tak Rojík vyskočí a odrazí ho hrudníkem. Dá se i na dálku navádět, kudy má s míčem utíkat. Po hodině běhání za balonem je unavený a má odřený celý čenich. Už si takhle kutálel i na fotbalovém hřišti, kde byla upravená tráva a to byl vážně v sedmém nebi.
CANISTERAPIE
Canisterapii se věnujeme, když se nám naskytne nějaká příležitost. Několikrát jsme navštívili sociálně nebo zdravotně handicapované děti. Bylo to velice poučné i pro nás. Rojíka práce s dětmi velice baví, dělá to s radostí a láskou. Je opatrný, jemný a veselý. Po hodině, kterou strávíme s dětmi, je unavený jak psychicky, tak fyzicky, jako by byl po veliké sportovní zátěži.